Lavinová předpověď

Výlety v Alpách vyžadují důkladnou předpřípravu. Aby sis mohl/a své outdoorové aktivity užít co nejbezpečněji, je důležité, abys byl/a neustále informován/a o povětrnostních podmínkách a nebezpečích, a proto na naše mapy zařazujeme oficiální údaje z regionálních lavinových výstražných systémů.

Odkud data pochází?

Interaktivní mapa ukazuje aktuální úrovně lavinového rizika pro východní Alpy a části západních Alp. Pokrývá oblast, která zahrnuje švýcarské, německé a italské Alpy i Burgenland.

Tato data jsou denně aktualizována a pocházejí z oficiálních lavinových výstražných služeb v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Jižním Tyrolsku. Když úřady zveřejní novou lavinovou zprávu, objeví se na všech našich mapách.


Stupně lavinového nebezpečí na mapě a v Plánovači tras

Stupně nebezpečí jsou zobrazovány pomocí čísel a barev od 1 do 5. Čím tmavší je barva, tím vyšší je riziko výskytu laviny:

 

  • Stupeň nebezpečí 1- zelená- nízké riziko
  • Stupeň nebezpečí 2- žlutá- mírné riziko laviny
  • Stupeň nebezpečí 3- oranžová- značné riziko laviny
  • Stupeň nebezpečí 4- světle červená-vysoké riziko laviny
  • Stupeň nebezpečí 5-tmavě červená-velmi vysoké riziko

 

 

Kliknutím na kterýkoli symbol otevřeš okno zobrazující detailní informace o lavinovém nebezpečí pro danou oblast. Zobrazené informace zahrnují podrobné shrnutí rizik výskytu laviny a očekávanou výšku sněhové pokrývky.

Stejně tak uvidíš obecné trendy vývoje počasí, shrnutí podmínek za poslední dny a vysvětlivky nejdůležitějších pojmů.

Lavinovou předpověď jsme též integrovali do Plánovače cest. Aktuální lavinové podmínky v oblasti se zobrazí během plánování určitých zimních aktivit. Tato funkce může být pro všechny aktivity manuálně zapnuta i vypnuta. Kliknutím na symbol laviny se zobrazí podrobný lavinový report o nebezpečí pro danou oblast.


Doporučená četba