Co je GPX soubor?

Soubor GPX je formát, který umožňuje ukládání a zpracování dat GPS (geodata). Naši aplikaci můžeš použít k záznamu vlastních dat GPS a nahrání tras, které jsi vytvořil/a, na naši platformu, aby jsi mohl/a sdílet své trasy s ostatními. Můžeš si také stáhnout data pro stávající výlety.

Jak mohu stáhnout GPX soubor?

Pomocí aplikace:

  • iOS: Otevři výlet, který tě zajímá ⇒ vyberte „Exportovat GPX“ ⇒ „Exportovat“ ve spodním řádku. Nyní si můžeš vybrat, zda chceš předat soubor GPX prostřednictvím poskytovatele, zkopírovat jej nebo uložit do svých dat.
  • Android: Otevři výlet, který tě zajímá ⇒ vyber „Více“ ⇒ vyber „Exportovat GPX“ ⇒ soubor GPX je nyní stažen. Tyto soubory můžeš najít ve složce pro stahování ve svém smartphonu nebo přes cestu: /Android/Data/com.outdooractive.Outdooractive/Files/gpx. Soubor je uložen v této složce, ale pravděpodobně většina správců souborů nemůže snadno přistupovat ke složce, protože Android tomu brání. Ale měl by být vždy přístupný z PC.

Doporučujeme: Po stažení GPX trasy se v aplikaci objeví snackbar s možností „Sdílet“, který vám umožní sdílet stažený soubor pro další použití. Můžeš například vybrat Disk Google a nahrát soubor tam nebo vybrat správce souborů třetí strany a uložit soubor GPX do preferovaného umístění.

Pomocí webové verze:

Otevři požadovanou trasu ⇒ vpravo nahoře vyberte „GPX“ (v případě potřeby pod „více“ = tři body) ⇒ pokud se stahování nespustí automaticky, můžeš jej spustit ručně.


Jak nahraju/importuji soubor GPX do PC?

To se dělá tak, že nejprve otevřeš Plánovač výletů, poté klikneš na tlačítko „Importovat GPX“. Vyber možnost „Procházet“, vyhledej umístění souboru a kliknutím na tlačítko „Importovat“ soubor nahraj. Nahrávání a zobrazení větších souborů může chvíli trvat, a proto může být zapotřebí trochu trpělivosti.

Na jednu trasu lze nahrát pouze jeden soubor GPX. Pokud chceš spojit několik souborů GPX do jednoho, použij tento externí program.


Jak mohu otevřít GPX trasu v aplikaci?

Chceš-li otevřít soubor GPX pomocí naší aplikace, musíš jej nejprve importovat pomocí jedné z následujících možností:

  • Otevři Plánovač tras v aplikaci, klepněte na tlačítko „A, B, C“ v pravém horním rohu mapy a poté na „Importovat GPX“.
  • Záznam si můžeš poslat e-mailem. Otevři přílohu ze svého smartphonu a vyber naši aplikaci pomocí „Otevřít pomocí ...“. Trasa se uloží pod "Moje Výlety".
  • Záznam můžete také uložit jejím stažením přímo z našeho webu. Vše, co musíš udělat, je otevřít stránku v prohlížeči, vybrat požadovanou trasu a stáhnout soubor GPX.
  • Poslední možností je stáhnout si záznam přes Dropbox a importovat jej do naší aplikace.

Proč není .gpx file vytvořen během stahování GPX souboru?

Jedná se o chybu, ke které dochází hlavně v prohlížeči Firefox v systému Windows 10. Při stahování souboru GPX - jehož název obsahuje speciální znaky - Firefox zkrátí název prvního zvláštního znaku a nepřijme proto soubor „.gpx“ jako správnou příponu souboru. To znamená, že soubor nebude rozpoznán jako soubor GPX nejen počítačem, ale také mnoha zařízeními GPS.

Řešení: Při stahování souboru GPX je nejlepší použít prohlížeč Chrome. Tím se rozpoznají speciální znaky pro vytvoření přípony „.gpx“. Alternativně můžeš na konec názvu staženého souboru přidat soubor „.gpx“, aby byl rozpoznán jako soubor GPX.


Doporučená literatura