Použít jako cíl výletu Zkopírovat trasu
Městská turistika doporučený výlet

Procházka Görliwoodem

Městská turistika · Görlitz · Otevřeno
Za tento obsah odpovídá:
oberlausitz. Ověřený partner 
 • Görliwood
  Görliwood
  Fotografie: Die Partner, CC BY, Archiv Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH
m 220 210 200 190 180 170 6 5 4 3 2 1 km
Objevte v Görliwoodu lokace slavných filmů a to zcela individuálně. Nechte se překvapit a vydejte se po stopách filmových hvězd.
Otevřeno
nízká
Délka 6,6 km
2:00 h
22 m
28 m
223 m
182 m
Procházka začíná u Zhořeleckého informačního centra a končí na Landskronstrasse poblíž hlavního vlakového nádraží. Mezitím se nacházejí zajímavá místa, jako je Dolní Náměstí (Untermarkt), staroměstský most, filmová scéna: „Wählt Thälmann“ na Bergstrasse, secesní obchodní dům a pasáž Jakobpassage. Tato trasa mimo jiné zahrnuje stanice „Walk of Görliwood“, která byla otevřena v roce 2020. Ve Zhořelci se natáčely tyto filmy: "Goethe!", "Předčítač", "Zlodějka knih", "Hanební pancharti", "Grand Hotel Budapešť", "Cesta kolem světa za 80 dní", "Werk ohne Author" nebo "Čarodějův učeň". Görlitz je ale také kulisou pro televizní krimiseriál "Wolfsland". Další informace o filmovém městě Görlitz: www.mesto-goerlitz.cz/Goerliwood-1-1 nebo přímo ve Zhořeleckém informačním centru.

Ve Zhořeleckém informačním centru najdete také bezplatný informační materiál k filmovým lokacím. Zakoupit si tu můžete i exklusivní Görliwood produkty a suvenýry. 

Tip autora

Zúčastněte se jedné z filmových prohlídek města. S průvodcem při prohlídce ''Film Ab!'' si projděte filmovou scénu Görlitz nebo se zúčastněte okružní jízdy autobusem s "Görliwood Entdecker" a poznejte další filmová místa (pouze v němčině).

Další informace jsou k dispozici na: www.mesto-goerlitz.cz/Stadtfuehrungen

Profilový obrázek Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH
Autor
Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH
Datum poslední změny: 09.09.2022
Náročnost
nízká
Technika
Kondice
Zážitek
Krajina
Nejvyšší bod
223 m
Nejnižší bod
182 m
Doporučené období
led
úno
bře
dub
kvě
čvn
čvc
srp
zář
říj
lis
pro

Typ cesty

asfalt 38,94%štěrk 5,44%polní / lesní cesta 32,05%pěšina 5,71%ulice 17,83%
asfalt
2,6 km
štěrk
0,4 km
polní / lesní cesta
2,1 km
pěšina
0,4 km
ulice
1,2 km
Zobrazit výškový profil

Zastávky na odpočinek

Dolní náměstí (Untermarkt), Zhořelec

Tipy a rady

Více informací na: www.mesto-goerlitz.cz/Goerliwood-1-1

Start

Zhořelecké informační centrum (201 m)
Souřadnice:
DD
51.155742, 14.988775
DMS
51°09'20.7"N 14°59'19.6"E
UTM
33U 499214 5667144
what3words 
///kotvit.papírové.výzkumy
Zobrazit na mapě

Cíl

Vlakové nádraží ve Zhořelci

Popis trasy

Trasu začněte u Zhořeleckého informačního centra na Horním náměstí (Obermarkt). Zde také obdržíte mapu města a další informační materiály. Na Horním náměstí vznikly kulisy k filmu „The Monuments Men“ a v kostele Svaté Trojice (Dreifaltigkeitskirche) se nacházel „Grand Budapest Hotel“.

Na Horním náměstí se také nachází stanice „Walk of Görliwood“. „Walk of Görliwood“ ukazuje na různých místech ve městě, výlohami s filmovými rekvizitami, jak různorodé filmové město Zhořelec je.

Jděte pěšky z Horního náměstí podél Fleischerstraße do Mikulášského předměstí (Nikolaivorstadt) až k Mikulášskému hřbitovu (Nikolaifriedhof). Barokní Mikulášský hřbitov s historickými náhrobky a hrobkami hrál centrální roli ve vícekrát oceněném, německo-francouzském filmu „Frantz“. Nedávno zde byl hostem i filmový tým z krimiseriálu „Wolfsland“. Poté vás cesta zavede zpět do starého města na Dolní náměstí (Untermarkt), které tvořilo kulisu mnoha filmových produkcí. Toto náměstí je jedním z nejoblíbenějších filmových míst ve Zhořelci a je jedním z nejproměnlivějších míst ve městě. Na celém Dolním náměstí se točili filmy různých žánrů. Například historické filmy jako "Goethe!" nebo "Cesta kolem světa za 80 dní", dramata ze světové války jako "Zlodějka knih" nebo "Hanební pancharti" nebo pohádkové filmy jako "Čarodějův učeň". Filmovou kulisu je možné navštívit i zevnitř v rohovém domě Brauner Hirsch.

Na Dolním náměstí se nacházejí čtyři stanice „Walk of Görliwood“. Stanice 1 až 4 jsou v budově Brauner Hirsch (Neißstraße 9).

Odtud se můžete vydat po Neißstraße ke staroměstskému mostu, který od roku 2004 spojuje na historickém místě evropské město Görlitz/Zgorzelec. Od staroměstského mostu se vydejte po břehu řeky Nisy po německé straně směrem k městské hale (Stadthalle), jejíž secesní budova tvořila hotelový vstup do filmu "The Grand Budapest Hotel".

Nebo odbočte z Neissstrasse směrem na jih do Kränzelstrasse, která také sloužila jako místo natáčení pro The Grand Budapest Hotel. Nyní jděte z Kränzelstrasse po Jakob-Böhme-Strasse/Bergstrasse, kde vás očekává originální kulisa, zeď s nápisem "Wählt Thälmann!". Nápis byl vytvořen pro film "Ernst Thälmann", který byl natočen v 80. letech a od té doby zůstal tento nápis na zdi. Fanoušci filmu "The Grand Budapest Hotel" si také všimnou, že toto místo bylo použito v různých scénách filmu.

Na Elisabethstrasse a v oblasti Marienplatz můžete navštívit také secesní obchodní dům – nejkrásnější obchodní dům v Německu (momentálně uzavřen). Jeho vstupní hala byla použita jako vstupní hala pro "The Grand Budapest Hotel". Zvědavým se vyplatí pohled do výlohy a příležitostně je secesní dům, který je momentálně v rekonstrukci, také otevřen veřejnosti. Dokonce i Kate Winslet jela tramvají kolem obchodního domu jako průvodčí ve filmu "Předčítač".

Přes Postplatz se dostanete na Jakobstraße, kde se nachází dům s číslem 5a. Před rekonstrukcí budovy se zde v roce 2008 natáčely scény pro film „Předčítač“. Ve filmu sloužil tento dům jako byt v domě hlavní postavy Hanny (hlavní představitelka a držitelka Oscara Kate Winslet). Jděte trochu dále po Jakobstraße a na Wilhelmsplatz odbočte vpravo na Konsulstraße a poté na Emmerichstraße.

V Emmerichstrasse, jižně od secesní čtvrti se mimo jiné natýčely scény z filmu „Der Turm“ a filmové komedie „Tenkrát v Německu“. Jděte zpět na Konsulstraße a vydejte se směrem k vlakovému nádrží.

Secesní vlakové nádraží vypadá jako z jiné doby. Zde už bylo natočeno také mnoho scén, vlakové nádraží je u filmových producentů velmi oblíbené. Byli zde natočeny například dramatické a emocionální scény loučení a vítání z filmu „Das schweigende Klassenzimmer“ nebo indonéského filmu „Habibie a Ainun“. Z vlakového nádraží se vydejte směrem na Brautwiesenplatz - první kruhový objezd na světě. Z Brautwiesenplatz vede Landskronstrasse, zde byly natáčeny scény z filmů „Der Hauptmann“ a „Předčítač“.

Upozornění


Všchny záložky k chráněným oblastem

Veřejná doprava

snadno dostupné veřejnou dopravou

Jeďte tramvají č. 1 nebo 2 na zastávku Demianiplatz, poté jděte asi 5 minut pěšky přes Marienplatz a Obermarkt směrem na staré město. Zhořelecké informační centrum se nachází na konci Obermarktu vedle Heroldbrunnen.

Příjezd

 • z Prahy přes Mladou Boleslav a Liberec po D10/E65 do Žitavy a odtud po B99 směrem do Görlitz Zentrum/Altstadt
 • z Drážďan po A4 až k výjezdu Görlitz (94) a dále po B6 a B99 směrem na Zentrum/Altstadt
 • z Cottbusu po B115 a dále po B6 a B99 směrem na Zentrum /Altstadt
 • z Vratislavi (Wrocław) po A4 až k výjezdu Görlitz (94) a dále po B6 a B99 směrem na Zentrum/Altstadt

Více informací najdete na: www.mesto-goerlitz.cz/Anreise

Parkování

Pro celé město platí celodenní parkovací lístky na 24 h za 10 EUR. K dostání jsou v parkovacích automatech a lze je platit pouze mincemi.

Souřadnice

DD
51.155742, 14.988775
DMS
51°09'20.7"N 14°59'19.6"E
UTM
33U 499214 5667144
what3words 
///kotvit.papírové.výzkumy
Příjezd vlakem, autem, na kole či pěšky

Autorem doporučené mapy pro tuto oblast:

Prospekt „Vítejte v Görliwoodu“ poskytuje další informace o filmech natočených ve Zhořelci a je k dispozici v Zhořeleckém informačním centru.

Výstroj

Doporučujeme pevnou obuv a náš prospekt „Vítejte v Görliwoodu“.

Otázky a odpovědi

Zeptejte se

Chceš položit otázku autorovi?


Hodnocení

Napiš hodnocení

Buď první a napiš doporučení pro ostatní návštěvníky


Fotografie ostatních


Stav
Otevřeno
Náročnost
nízká
Délka
6,6 km
Doba trvání
2:00 h
Stoupání
22 m
Klesání
28 m
Nejvyšší bod
223 m
Nejnižší bod
182 m
snadno dostupné veřejnou dopravou Okružní trasa Možnost občerstvení Vhodné pro rodiny s dětmi Kultura / historie Vhodné pro pejsky vhodné pro kočárky

Statistika

 • Obsah
 • Zobrazit obrázky Skrýt obrázky
Funkce
Trasy a mapy
 • 12 Body trasy
 • 12 Body trasy
Délka  km
Doba trvání : hod.
Stoupání  m
Klesání  m
Nejvyšší bod  m
Nejnižší bod  m
Pro změnu výřezu mapy přitáhněte šipky k sobě.