Použít jako cíl výletu Zkopírovat trasu
Poutní cesty doporučený výlet

Poutní cesta Via Sacra (Svatá cesta)

Poutní cesty · Upper Lusatia
Za tento obsah odpovídá:
oberlausitz. Ověřený partner 
  • St. Marienkirche Kamenz von Herrental kommend
    St. Marienkirche Kamenz von Herrental kommend
    Fotografie: Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH, oberlausitz.
m 1000 800 600 400 200 250 200 150 100 50 km Teufelsfuß Falkenstein Hotel "Börse" Zittauerhof Lausche Bubenik Albertfelsen Rotsteinblick Bieleboh Rotstein Bahnhof Görlitz
Poutní cesta Via Sacra prochází krajinou Horní Lužice. Pouť má i odbočku do Čech. Cesta podél posvátných míst je příležitostí k rozjímaní a k užívání si radosti z nádherné přírody.
střední
Délka 268,2 km
112:00 h
4 348 m
4 291 m
793 m
157 m

Vydejte se na pouť po Via Sacra (Svaté cestě) Horní Lužicí. Na pouti podél svatých míst, obklopeni přírodou v jejích nejrozmanitějších formách, najdete cestu sami k sobě. Udělejte si čas a ponořte se do sebe. Užijte si vlastního bytí a krás přírody. Poznejte tento region a pohostinnost jeho obyvatel zcela osobitým způsobem. Zapomeňte na každodennosti a zaměřte se na ty opravdu důležité věci v životě.

Poutní cesta vás povede z města Kamenz přes Budyšín (Bautzen) do Löbau. Zde máte možnost zvolit postup severní nebo jižní trasou do Zhořelce (Görlitz) nebo dokončit kompletní okruh. My se vydáme severní cestou a uzavřeme celý kruh. Pouť povede přes Reichenbach, Kodersdorf a Görlitz do Ostritzu a Zittau, přes Oybin do Herrnhutu a zpět do Löbau, kde se kruh uzavírá.

Ze Žitavy je možnost odbočit přes hranice do Čech a pokračovat poutní cestou na české straně.

Pro poutníka z Čech má tato pouť navíc půvab poznávání slovanského etnika Lužických Srbů. Jejich kultura je odlišná a zárověň tak blízká.

Tip autora

Z času na čas si na své pouti udělejte přestávku, useberte se a užijte si krásnou přírodu. Cesta míjí posvátná místa zvoucí k návštěvě a poznávání.
Profilový obrázek Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Autor
Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH 
Datum poslední změny: 22.12.2021
Náročnost
střední
Kondice
Krajina
Nejvyšší bod
Lausche, 793 m
Nejnižší bod
157 m
Doporučené období
led
úno
bře
dub
kvě
čvn
čvc
srp
zář
říj
lis
pro

Typ cesty

asfalt 24,52%štěrk 24,71%polní / lesní cesta 26,66%pěšina 9,14%ulice 10,04%neznámý 4,90%
asfalt
65,8 km
štěrk
66,3 km
polní / lesní cesta
71,5 km
pěšina
24,5 km
ulice
26,9 km
neznámý
13,2 km
Zobrazit výškový profil

Zastávky na odpočinek

Klosterbäckerei / Café
Pilgerherberge Crostwitz - Putniska hospoda Chrósćicy
Gasthaus und Hotel Rote Schenke
Berggasthof Czorneboh
Naturresort Bieleboh Hotel/ Restaurant
Berggasthof Honigbrunnen
Turmgaststätte »Löbauer Berg«
Rotstein
Töpferbaude
Hotel & Ausflugsgaststätte Gondelfahrt
Berggasthof Nonnenfelsen
Rübezahlbaude

Bezpečnostní informace

Některé úseky vedou po silnicích nebo paralelně vedoucích cykloturistických stezkách. Dávejte pozor na projíždějící auta a jízdní kola.

Tipy a rady

www.via-sacra.info 

Start

Vlakové nádraží ve městě Kamenz (191 m)
Souřadnice:
DD
51.274871, 14.092624
DMS
51°16'29.5"N 14°05'33.4"E
UTM
33U 436707 5680783
what3words 
///kukačka.rohová.vrtačka
Zobrazit na mapě

Popis trasy

Trasu poutní cesty jsme rozdělili a popisujeme formou navržených etap.

1. Etapa  (ca. 17,5 km) 

Výchozím bodem putování je vlakové nádraží ve městě Kamenz. Vyplatí se si město Kamenz projít. Najdete zde klášterní kostel sv. Anny s muzeem, kostel svaté Marie a náměstí s radnicí a kašnou sv. Ondřeje. Předměstími Kamenze projdete po Hornolužickém okruhu (Oberlausitzer Ringweg) který opustíte směrem na Wendish Baselitz. Obce lužických Srbů jsou charakteristické typickými kříži podél cest. Jsou tom místa vhodná pro rozjímání. Stinnými lesy a po starých polních cestách budete pokračovat dál. Po trase Via Regia se vydáte směrem Pankschwitz-Kuckau, kde stojí klášter St. Marienstern. Odtud pokračuje putování na do obce Crostwitz. Nevynechejte návštěvu místního kostela. Nebudete litovat

2. Etapa (ca. 18 km)

Z Croswitz pokračujte po trase Via Regia až do Budyšína (Bautzen). Stromy podél cesty vám často poskytnou příjemný stín a vaše pohledy budou moci klouzat po malebné krajině. V Budyšíně překračuje poutní cesta řeku Sprévu (Spree). Od ní vystoupáte do centra tohoto 1.000 let starého města s kostelem svatého Petra. (Dom St. Petri)

Trasa vede povětšinou po málo používaných silnicích. Ti, kteří neradi chodí po asfaltu, mohou tuto etapu urazit autobusem.

3. Etapa (ca. 18 km)

Po prohlídce světských a křesťanských památek Budyšína s jeho věžemi a kostely na vás čeká třetí etapa. Po opuštění města se vnoříte do čisté přírody. Cesta vede po pěšinách přes louky a lesem na kopec Schmoritz, dále na Hromadnik a Czorneboh. Užívejte si vyhlídky na Hornolužickou vrchovinu. Podél rozkvetlých luk dojdete až do Cunewalde s největším vesnickým kostelem v Německu.

4. Etapa (ca. 22,5 km)

Z Cunewalde vyrazíte na kopec Bieleboh. Vyhlídková věž na hřbetu kopce nabízí grandiózní kruhový rozhled. Východním směrem pokračuje cesta přes hřbety kopců do Löbau. Löbau je klidné městečko s barokní radnicí a pamětihodným kostelem svatého Mikuláše.

5. Etapa (ca. 17 km)

Za Löbau se poutní trasa Via Sacra rozděluje na severní a jižní okruh. My budeme dál putovat po severním okruhu. Pěknou alejí vystoupáte na kopec Löbauer Berg. Pak si dopřejete zacházku, která se ale vyplatí. Půjdete po trase Geldkellerweg dál k lavičce Oskara Rolleho (básník) se skvělým výhledem. Dalším cílem je věž z litiny na vrcholu Löbauer Berg. Lesem se spustíte do údolí a potom opět vystoupáte na Rotstein a dál půjdete pěšinami lesem a loukami do obce Sohland am Rotstein.

 6. Etapa (ca. 23 km)

Ze Sohnland am Rotschein se vydáte do Reichenbachu. Překvapí vás tu neobvyklý kostel. Odtud půjdete do Mengelsdorfu a za ním vstoupíte do Königsheinských hor. Očekávají vás fantaskní granitové skály: Teufelsstein (čertova skála), Hochstein (vysoká skála), Totenstein (mrtvá skála) a především Schoorstein (komínová skála) jsou krásné skalní útvary. Trasa vede do Kodersdorfu kde tato etapa končí.

7. Etapa (ca. 18 km)

Z Kodersdorfu vede trasa poutní cesty přes Kunnersdorf a přes Schöpstal. Potom se po trase Via Regia vydáte přes Ebersbach do Görlitz (Zhořelce). Tato etapa je zajímavá tím, že vás provede kolem řady zajímavých zámků. Ve Zhořelci se vyplatí zůstat alespoň jeden den a seznámit se s jeho památkami.

8. Etapa (ca. 22 km)

Z centra Zhořelce sestoupíte k Nise a podél ní a potom údolím potoka Feldmühlgraben vás stinná cesta dovede pod kopec Landeskrone. Strmou pěšinou vyšplháte na jeho vrchol. Smíšeným lesem půjdete do Pfaffendorfu a na kopec Kreuzberg. Putujete potom dál třešňovou alejí a opuštěnými lesními cestami až ke skryté rozhledně na Neubersdorfer Höhe. Opět se pokocháte ohromujícími výhledy. Odtud budete postupně klesat k Berzdorferskému jezeru. Podíél jezera vás cesta dovede do obce Hagenwerder.

9. Etapa (ca. 18 km)

Z Hagenwerder půjdete podél cyklostezky Odra-Nisa směrem na Ostritz. Doporučujeme opustit cyklostezku a vyšplhat na Knorrberg. Budete odměněni velmi pěkným výhledem. Pohodlnými lesními cestami pak sestoupáte zpět do údolí Nisy ke klášteru St. Marienthal. 

Alternativně můžete celou etapu absolvovat podél cyklostezky Odra-Nisa.

10. Etapa (ca. 20 km)

Od kláštera St. Marienthal budete pokračovat dál podél cyklostezky Odra-Nisa až do Hirschfelde. Zelenými lužními lesy pak poputujete dál až do Žitavy (Zittau). Žitava nabízí řadu historických památek a je známá jednou výjimečnou pamětihodností, kterou jsou Žitavská postní plátna. Město vyloženě zve k prodloužení návštěvy.

11. Etapa (ca. 14,5 km)

Z Žitavy vede poutní cesta směrem k jihu ven z města a do kopců. Opět se setkáte s bizardními skalami a budete se kochat skalními útvary jako je Töpfer a Scharfenstein. Dal povede cesta do Oybinu s ruinou kláštera.

12. Etapa (ca. 18 km)

Z Oybinu půjdete vzůru do Jonsdorfu. Příkrými cestami vystoupáte na kopec Lausche. Se 793 metry je nejvyšším vrcholem Lužice. Pěkným lesem sestoupíte do Großschönau, které je známé typickými hrázděnými domy.

13. Etapa (ca. 24 km)

Z Großschönau nejprve dojdete k bílému a černému kameni. Okolo kopce Forstenberg s pěknými vyhlídkami se brzy dostanete do obce Spitzkunnersdorf a  na Oderwitzer Spitzberg s fantastickým kruhovým rozhledem. Ves Oderwitz potěší milovníky a obdivovatele mlýnů. Trasa pokračuje dál lesy a poli do městečka Herrnhut

14. Etapa (ca. 15 km)

Z obce Hernhut vede cesta do Berthelsdorfu, dále přes Herwigsdorf až konečně dorazíte zpět do Löbau.

 

 

Upozornění


Všchny záložky k chráněným oblastem

Veřejná doprava

snadno dostupné veřejnou dopravou

K výchozím bodům poutní cesty Via Sacra se můžete dostat veřejnou dopravou (autobusem / vlakem).

Následující města na Via Sacra doporučujeme jako výchozí body pro cestující po železnici: Kamenz, Bautzen, Löbau, Görlitz nebo Zittau. Dostanete se sem ale také autobusem z různých míst a směrů.

Příjezd

Do měst Kamenz, Budyšín, Löbau a Görlitz se dostanete autem po dálnici A4.

Do Žitavy se dostanete z Löbau po silnici B178.

Parkování

Ve městech jsou k dispozici veřejná parkoviště. Ceny za parkování se liší.

Souřadnice

DD
51.274871, 14.092624
DMS
51°16'29.5"N 14°05'33.4"E
UTM
33U 436707 5680783
what3words 
///kukačka.rohová.vrtačka
Příjezd vlakem, autem, na kole či pěšky

Výstroj

Na pouť doporučujeme batoh s dostatečným množstvím nápojů, pevnou obuv, funkční oblečení a ochranu před sluncem. Pro lepší orientaci se používejte online mapový materiál.

Otázky a odpovědi

Zeptejte se

Chceš položit otázku autorovi?


Hodnocení

Napiš hodnocení

Buď první a napiš doporučení pro ostatní návštěvníky


Fotografie ostatních


Náročnost
střední
Délka
268,2 km
Doba trvání
112:00 h
Stoupání
4 348 m
Klesání
4 291 m
Nejvyšší bod
793 m
Nejnižší bod
157 m
snadno dostupné veřejnou dopravou Vyhlídky Kultura / historie Z bodu A do bodu B Tajný tip

Statistika

  • Obsah
  • Zobrazit obrázky Skrýt obrázky
Funkce
Trasy a mapy
  • 228 Body trasy
  • 228 Body trasy
Délka  km
Doba trvání : hod.
Stoupání  m
Klesání  m
Nejvyšší bod  m
Nejnižší bod  m
Pro změnu výřezu mapy přitáhněte šipky k sobě.