Jak poprawnie ocenić trasę?

Każda z Twoich tras wymaga oceny trudności i terenu. Ci, którzy wybierają trasę, polegają na Twojej ocenie, więc powinna ona być jak najbardziej obiektywna i przygotowana z myślą o przeciętnym człowieku.

Co warto wiedzieć o ocenie trasy

Czasami nie jest tak łatwo być obiektywnym, bo każdy ocenia sprawy inaczej – na przykład w zależności od własnej sprawności fizycznej. Zebraliśmy kilka zaleceń, które mogą pomóc w prawidłowej ocenie tras.

Gwiazdki (1 do 6) są wskazówką, która stanowi dobry punkt odniesienia, ale są dostosowane do regionu i sportu. Na przykład skala w krajobrazach płaskich i regionach przybrzeżnych znacznie różnią się od tych w krajobrazie alpejskim. Trasa „łatwa” w regionie alpejskim jest zatem naturalnie kojarzona z większą liczbą metrów wysokości niż trasa o tej samej wartości w regionie płaskim.


Trudność

Trudność trasy jest wskazywana jako łatwa, średnia i trudna i jest obliczana na podstawie wprowadzonych wartości sprawności i techniki.

Jeden i dwa punkty oznaczają łatwe, trzy i cztery punkty oznaczają średnie, a pięć i sześć punktów oznaczają trudne. Za każdym razem, gdy warunek lub technika otrzyma trudniejszy poziom niż drugi, system automatycznie wybierze wyższy poziom trudności.

 

Stan

 • 1 gwiazdka: Trasa jest łatwa i wykonalna dla każdego, nawet bez wcześniejszego treningu. Wymagany czas (bez przerw) to mniej niż godzina.
 • 2 gwiazdki: Trasa jest łatwa i można ją pokonać bez przygotowania. Wymagany czas (bez przerw) to mniej niż dwie godziny.
 • 3 gwiazdki: Trasa jest nieco wymagająca; wymagana jest podstawowa sprawność; wymagany czas (bez przerw) wynosi od dwóch do czterech godzin.
 • 4 gwiazdki: Trasa średnio trudna; wymagana jest podstawowa sprawność; wymagany czas (bez przerw) wynosi od czterech do sześciu godzin.
 • 5 gwiazdek: Trasa jest wymagająca; wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Wymagany czas (bez przerw) wynosi od sześciu do ośmiu godzin.
 • 6 gwiazdek: Trasa bardzo wymagająca, wymagana bardzo dobra kondycja fizyczna. Wymagany czas (bez przerw) to ponad osiem godzin.

Technika

 • 1 punkt: Teren trasy jest bardzo łatwy i może być pokonany przez każdego bez specjalnego treningu.   
 • 2 punkty: Teren trasy jest łatwy i można go pokonać bez specjalnej praktyki i z niewielkim doświadczeniem.
 • 3 punkty: Teren trasy jest urozmaicony i rzadko trudny. Wcześniejsze doświadczenie jest pomocne i cenne.
 • 4 punkty: Teren trasy jest urozmaicony i czasem trudny. Niezbędne jest wcześniejsze doświadczenie w terenie.
 • 5 punktów: Teren trasy jest trudny i często trudny. Konieczna jest konkretna wcześniejsza praktyka i odpowiednie doświadczenie w ruchu.
 • 6 punktów: Teren trasy jest bardzo wymagający i trudny na długich dystansach. Niezbędne jest wcześniejsze szkolenie techniczne.
Uwaga: Poziomy trudności zawsze odpowiadają trasie w optymalnych warunkach. Czynniki pogodowe, takie jak mokro, lód, mgła i wiatr, mogą sprawić, że trasa będzie niezmiernie trudna. W przypadku tras łączących kilka poziomów, zawsze wskaż najwyższy poziom. Wyjątkiem od powyższej tabeli są aktywności alpejskie i trasy rowerowe. Do ich klasyfikacji używamy uznanych na całym świecie skal ocen.

Recenzje autorów

Doświadczenie
 • 1 gwiazdka: Trasa nie oferuje ciekawych możliwości zwiedzania ani wypoczynku, ani żadnej atrakcji turystycznej. Nie ma możliwości zatrzymania się na poczęstunek.
 • 2 gwiazdki: Trasa oferuje kilka ciekawych możliwości zwiedzania i niewiele atrakcji turystycznych. Możliwości odświeżenia się są dostępne w punkcie startu i/lub mety.
 • 3 gwiazdki: Na trasie można dowiedzieć się ciekawych faktów dotyczących krajobrazu, regionu lub historii w muzeum, na tablicach informacyjnych lub w punktach informacyjnych. Po drodze są przystanki na odpoczynek i przekąskę.
 • 4 gwiazdki: Trasa oferuje kilka ciekawych możliwości zwiedzania. Na trasie znajdują się miejsca do postoju na poczęstunek oraz malownicze miejsca odpoczynku. Jest atrakcja turystyczna (np. park wspinaczkowy, tor saneczkowy, plac zabaw dla dzieci).
 • 5 gwiazdek: Trasa oferuje liczne atrakcyjne miejsca odpoczynku i typowe regionalne przystanki na posiłek. Po drodze można podziwiać szczególne cechy krajobrazu, regionu i historii. Dostępnych jest kilka atrakcji turystycznych.
 • 6 gwiazdek: Trasa oferuje liczne atrakcyjne miejsca odpoczynku i typowe regionalne przystanki na posiłek. Po drodze żywo prezentowane są szczególne walory krajobrazowe, regionalne i historyczne. Dopełnieniem trasy jest wiele atrakcji turystycznych.

 

Krajobraz

 • 1 gwiazdka: Trasa prowadzi przez nudny krajobraz i prawie wyłącznie przez tereny zabudowane. Nie ma naturalnych pasemek.
 • 2 gwiazdki: Trasa często prowadzi przez tereny zabudowane lub obok budynków. Krajobraz jest mało urozmaicony i oferuje niewiele wartych zobaczenia widoków lub atrakcji przyrodniczych.
 • 3 gwiazdki: Trasa również biegnie przez tereny zabudowane, ale oferuje różnorodność widokową. W niektórych miejscach znajdziesz piękne widoki oraz dziewiczą florę i faunę. Częścią krajobrazu są zabytki kulturowe (zamki, pałace, młyny, stare dwory).
 • 4 gwiazdki: chociaż trasa przebiega miejscami przez tereny zabudowane, nadal oferuje godne uwagi malownicze atrakcje i piękne widoki. Elementy zakłócające krajobraz, takie jak tereny górnicze i przemysłowe, czy nagromadzenie obiektów rekreacyjnych, takich jak górskie wyciągi narciarskie, ośrodki narciarskie, obiekty rekreacyjne należą do rzadkości.
 • 5 gwiazdek: Trasa prowadzi przez zróżnicowane tereny naturalne (np. lasy, łąki, góry, doliny, wąwozy, wrzosowiska, wybrzeże, rzeki, jeziora) i oferuje liczne atrakcje. Odcinki przez tereny zabudowane, które zakłócają krajobraz, są zredukowane do minimum.
 • 6 gwiazdek: Trasa przebiega przez zróżnicowane obszary przyrodnicze o wyróżniającej się wartości. Oferuje piękne widoki, a flora i fauna jest zróżnicowana. W okolicy znajdują się zabytki kulturowo-historyczne, ale w żaden sposób nie jest on zabudowany w sposób destrukcyjny dla krajobrazu.

Przeczytaj także