Tutaj zaplanuj trasę Kopiuj trasę
Spacer po mieście zalecana trasa

Spacer przez Görliwood

Spacer po mieście · Görlitz · otwarto
Osoba odpowiedzialna za tę treść
oberlausitz. Zweryfikowany partner 
 • Görliwood
  Görliwood
  Zdjęcie: Die Partner, CC BY, Archiv Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH
m 220 210 200 190 180 170 6 5 4 3 2 1 km
Odkryj na własną rękę autentyczne plany filmowe w Görliwood. Daj się zaskoczyć, podążając śladami gwiazd filmowych.
otwarto
łatwy
Odległość 6,6 km
2:00 Godz.
22 m
28 m
223 m
182 m
Spacer rozpoczyna się przy Informacji Turystycznej - Görlitz-Information, a kończy na Landskronstrasse w pobliżu głównego dworca kolejowego. Po drodze pojawiają się ciekawe miejsca, takie jak Dolny Rynek (Untermarkt), Most Staromiejski, fragment scenerii z filmu: „Wählt Thälmann” na Bergstrasse, secesyjny dom towarowy i Jakobpassage. Trasa ta obejmuje m.in. przystanki wchodzące w skład ścieżki filmowej „Walk of Görliwood”, która została otwarta w 2020 roku. W Görlitz kręcono następujące filmy: „Zakochany Goethe“, „Lektor”, „Złodziejka książek“, „Bękarty wojny“, „Grand Hotel Budapeszt”, „W 80 dni dookoła świata”, „Obrazy bez autora“, czy „Uczeń czarnoksiężnika”. Görlitz służy jako sceneria dla telewizyjnego serialu kryminalnego „Wolfsland”. Więcej informacji o mieście filmowym Görlitz: www.goerlitz-miasto.pl/Goerliwood-1 lub bezpośrednio w Informacji Turystycznej - Görlitz-Information.

W Informacji Turystycznej - Görlitz-Information znajdziesz również bezpłatne materiały informacyjne o lokalizacjach filmowych. Można tu również kupić ekskluzywne produkty i pamiątki z marką Görliwood.

Rada autora

Warto wziąć udział w jednej z wycieczek filmowych po mieście. Polecamy wycieczkę z przewodnikiem „Film ab“ albo wycieczkę autobusem „Görliwood Entdecker”, podczas których poznasz sceny filmowe kręcone w Görlitz (oferta tylko w języku niemieckim).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.goerlitz-miasto.pl/Stadtfuehrungen

Zdjęcie profilowe Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH 
Autor
Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH 
Aktualizacja: 2023-01-09
Stopień trudności
łatwy
Technika
Wytrzymałość
Doświadczenie
Krajobraz
Najwyższy punkt
223 m
Najniższy punkt
182 m
Najlepsza pora w roku
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Rodzaje dróg

Asfalt 38,94%Żwir 5,44%Droga polna 32,05%Ślad 5,71%Droga 17,83%
Asfalt
2,6 km
Żwir
0,4 km
Droga polna
2,1 km
Ślad
0,4 km
Droga
1,2 km
Widok profilu wysokościowego

Miejsca postojowe

Dolny Rynek (Untermarkt), Görlitz

Dalsze informacje/linki

Więcej informacji na: www.goerlitz-miasto.pl/Goerliwood-1

Start

Informacja Turystyczna - Görlitz-Information (201 m)
Współrzędne:
DD
51.155742, 14.988775
DMS
51°09'20.7"N 14°59'19.6"E
UTM
33U 499214 5667144
w3w 
///lampy.ciecz.wzgórze

Cel podróży

Dworzec kolejowy w Görlitz

Opis drogi

Trasę rozpoczynamy przy Informacji Turystycznej – Görlitz-Information na Górnym Rynku (Obermarkt). Tutaj otrzymasz również plan miasta i inne materiały informacyjne. Na Obermarkt kręcone były sceny do filmu „Obrońcy skarbów“, a Kościół św. Trójcy (Dreifaltigkeitskirche) służył za scenerię dla „Grand Budapest Hotel”.

Na Górnym Rynku znajduje się również przystanek „Walk of Görliwood”. „Walk of Görliwood” umożliwia ekscytujący i atrakcyjny wizualnie wgląd za kulisy miasta filmu. Witryny udekorowane rekwizytami z filmów kręconych w Görlitz pokazują jak różnorodne jest to filmowe miasto.

Z Rynku Górnego (Obermarkt) kieruj się wzdłuż ulicy Fleischerstraße do przedmieścia św. Mikołaja. Punktem docelowym jest cmentarz św. Mikołaja (Nikolaifriedhof). Barokowy cmentarz św. Mikołaja, na którym znajdują się zabytkowe nagrobki i grobowce, odegrał główną rolę w wielokrotnie nagradzanym niemiecko-francuskim filmie „Frantz”. Niedawno gościł tu także zespół filmowy z serialu kryminalnego „Wolfsland”.

Następnie droga poprowadzi cię z powrotem do starego miasta na Dolnym Rynku (Untermarkt), które było tłem wielu produkcji filmowych. Ten plac jest jednym z najpopularniejszych miejsc filmowych w Görlitz i najczęściej ulegającym metamorfozie miejscem w mieście. Na Dolnym Rynku kręcono filmy różnych gatunków. Między innymi filmy historyczne, takie jak „Zakochany Goethe“ lub „W 80 dni dookoła świata”, dramaty z czasów wojennych, takie jak „Złodziejka książek“, „Bękarty wojny“, czy filmy bajkowe, takie jak „Uczeń czarnoksiężnika”. W narożnym budynku „Brązowy jeleń“ (Brauner Hirsch) można zobaczyć i dowiedzieć się jakie sceny filmowe kręcone były w jego wnętrzu. Na Dolnym Rynku znajdują się kolejne cztery przystanki „Walk of Görliwood”. Stacje od 1 do 4 znajdują się w budynku Brauner Hirsch (Neißstraße 9).

Stąd można przejść ulicą Neißstraße do Mostu Staromiejskiego, który od 2004 roku łączy Europamiasto Görlitz/Zgorzelec w historycznym miejscu. Od Mostu Staromiejskiego podążaj wzdłuż brzegów Nysy po stronie niemieckiej w kierunku Hali Miejskiej (Stadthalle), której secesyjny budynek stanowił wejście hotelowe w filmie „The Grand Budapest Hotel”. Możesz także skręcić na południe od Neißstraße w ulicę Kränzelstraße, która również służyła jako sceneria do filmu „The Grand Budapest Hotel”. Teraz przejdź z Kränzelstrasse na Jakob-Böhme-Strasse / Bergstrasse, gdzie czeka na ciebie oryginalna sceneria - ściana z napisem „Wählt Thälmann!”. Napis powstał na potrzeby filmu „Ernst Thälmann”, który został nakręcony w latach 80-tych i od tego czasu widnieje na stałe na ścianie. Fani „The Grand Budapest Hotel” z pewnością zauważą, że to miejsce zostało wykorzystane w różnych scenach tego filmu. Idąc dalej ulicą Elisabethstraße i Marienplatz dojdziesz do secesyjnego budynku Kaufhaus -  najpiękniejszego domu towarowego w Niemczech (obecnie nieczynny). Jego hol wejściowy  wykorzystany został w tej samej roli w filmie „The Grand Budapest Hotel”.

Warto zajrzeć przez witrynę do wnętrza domu towarowego. Czasem budynek ten, który obecnie jest w remocnie, udostępniony zostaje dla zwiedzających. Również Kate Winslet jako konduktorka w filmie „Lektor” przejeżdżała tramwajem obok Kaufhaus.

Przez Postplatz dotrzesz do Jakobstraße, gdzie znajduje się dom numer 5a. Przed przebudową budynku w 2008 roku kręcono tu sceny do filmu „Lektor”. Pomieszczenia w tym budynku służyły jako mieszkanie głównej bohaterki Hanny (aktorka główna i zdobywczyni Oscara, Kate Winslet) głównej bohaterki Hanny (aktorka zdobywczyni Oscara i zdobywczyni Oscara) Kate Winslet. Podążaj dalej wzdłuż Jakobstraße i przy Wilhelmsplatz skręć w prawo w Konsulstraße, a następnie w Emmerichstraße.

Na tej ulicy, w południowej dzielnicy grynderskiej, kręcono m.in. sceny do filmu „Wieża” i komedii „Bye Bye Germany”. Wróć do Konsulstraße i kieruj się w stronę dworca kolejowego. Dworzec kolejowy w stylu secesyjnym wygląda jak z innej epoki. Tutaj również nakręcono wiele scen, a dworzec kolejowy jest bardzo popularny wśród producentów filmowych. Kręcono tu m.in. dramatyczne i emocjonalne sceny pożegania i powitania do filmu „Milcząca rewolucja” czy też indonezyjskiego filmu „Habibie & Ainun”. Z dworca kolejowego kieruj się na Brautwiesenplatz - pierwsze rondo na świecie. Z ronda wejdź w ulicę Landskronstrasse. Tutaj kręcono sceny do filmów „Kapitan” i „Lektor”.

Ostrzeżenie


Wszystkie wskazówki dotyczące obszarów chronionych

Komunikacja miejska

Łatwo dostępne za pomocą środków transportu miejskiego

Jadąc tramwajem nr 1 lub 2 wysiądź na przystanku Demianiplatz, a następnie idź przez około 5 minut przez Marienplatz i Obermarkt w kierunku starego miasta. Informacja Turystyczna – Görlitz Information znajduje się na końcu Obermarkt obok Fontanny Georga.

Jak się tam dostaniesz

 • z Wrocławia autostradą A4 (lub E40) aż po zjazd na Görlitz (94) i dalej drogą B6 i B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)
 • z Drezna i Bautzen autostradą A4 aż po zjazd Görlitz (94) i dalej drogą B6 i B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)
 • z Berlina przez Cottbus drogą B115 i dalej B6 i B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)
 • z Zittau drogą B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.goerlitz-miasto.pl/Anreise

Parking

Na całym obszarze miasta są dostępne  24-godzinne bilety parkingowe (Tagestickets) w cenie 10 Euro. Dostępne w parkomatach, płatność tylko monetami.

Współrzędne

DD
51.155742, 14.988775
DMS
51°09'20.7"N 14°59'19.6"E
UTM
33U 499214 5667144
w3w 
///lampy.ciecz.wzgórze
Dotarcie pociągiem,samochodem, pieszo, rowerem

Mapa zalecana przez autora

Broszura „Witamy w Görliwood” zawiera więcej informacji na temat filmów nakręconych w Görlitz i jest dostępna w Centrum Informacji Görlitz.

Wyposażenie

Polecamy wygodne, solidne buty i naszą broszurę „Witamy w Görliwood”.

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pierwsze pytanie

Masz pytanie dotyczące tej treści? Oto właściwe miejsce, aby zapytać.


Recenzje

Napisz swoją pierwszą recenzję

Bądź pierwszym, kto zostawi recenzję i pomoże innym.


Zdjęcia od innych użytkowników


Stan
otwarto
Stopień trudności
łatwy
Odległość
6,6 km
Czas trwania
2:00 Godz.
Wejście
22 m
Zejście
28 m
Najwyższy punkt
223 m
Najniższy punkt
182 m
Łatwo dostępne za pomocą środków transportu miejskiego Trasa okrężna Kultura / Historia Odpowiednie dla rodzin z dziećmi Bufet Dog-friendly Dostosowany dla wózków dziecięcych

Statystyka

 • Zawartość
 • Pokaż zdjęcia Ukryj obrazy
Funkcje
Drogi i mapy
 • 12 Punkty nawigacyjne
 • 12 Punkty nawigacyjne
Odległość  km
Czas trwania : godz.
Wejście  m
Zejście  m
Najwyższy punkt  m
Najniższy punkt  m
Aby zmienić pole widzenia, naciśnij strzałki równocześnie.