Tutaj zaplanuj trasę Kopiuj trasę
Spacer po mieście zalecana trasa

Wycieczka po starym mieście Görlitz

Spacer po mieście · Görlitz · otwarto
Osoba odpowiedzialna za tę treść
oberlausitz. Zweryfikowany partner 
 • Rathausturm, Görlitz
  Rathausturm, Görlitz
  Zdjęcie: Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH , CC BY-SA, Archiv Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH
m 205 200 195 190 185 2,0 1,8 1,6 1,4 1,2 1,0 0,8 0,6 0,4 0,2 km
Odkryj historyczną starówkę Görlitz i daj się oczarować jej wyjątkową atmosferą oraz zabytkami.
otwarto
łatwy
Odległość 2,1 km
1:00 Godz.
19 m
18 m
206 m
188 m
Görlitz, liczące blisko 4 tys. zabytków, stanowi jeden z największych zwartych zabytków architektury w Niemczech. Dla wielu to najpiękniejsze miasto w Niemczech.  Historyczna panorama miasta jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów w Europie Środkowej. Nie tylko dlatego, że miasto tylko nieznacznie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, ale także z powodu anonimowego darczyńcy, który co roku przez ponad 20 lat przekazywał miastu milion marek, czyli pół miliona euro. W mieście powstała specjalna fundacja Altstadtstiftung Görlitz, która zarządza pieniędzmi na ratowanie zabytkowych budynków na Starym Mieście. Poza tym, w najbardziej na wschód wysuniętym mieście Niemiec, można zobaczyć i zwiedzić najstarszy mieszczański dom renesansowy w Niemczech. Schönhof został zbudowany w 1526 roku i jest obecnie siedzibą Muzeum Śląskiego. Kolejny wyjątkowy zabytek Görlitz znajduje się w Kościele farnym św. Piotra i Pawła. To słynne na całym świecie organy słoneczne, zbudowane przez Eugenio Casparini pod koniec XVII wieku, potrafiące imitować śpiew ptaków. 

Rada autora

Dowiedz się więcej o Görlitz podczas wycieczek po mieście z naszymi przewodnikami turystycznymi. Terminy można znaleźć na stronie: www.goerlitz-miasto.pl/Stadtfuehrungen
Zdjęcie profilowe Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH 
Autor
Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH 
Aktualizacja: 2022-11-30
Stopień trudności
łatwy
Technika
Wytrzymałość
Doświadczenie
Krajobraz
Najwyższy punkt
206 m
Najniższy punkt
188 m
Najlepsza pora w roku
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Rodzaje dróg

Asfalt 100,01%
Asfalt
2,1 km
Widok profilu wysokościowego

Miejsca postojowe

Dolny Rynek (Untermarkt), Görlitz
Górny rynek (Obermarkt), Görlitz

Dalsze informacje/linki

www.goerlitz-miasto.pl/Stadtfuehrungenwww.goerlitz-miasto.pl/Denkmal_Goerlitz 

Start

Informacja Turystyczna Görlitz-Information (Obermarkt) (201 m)
Współrzędne:
DD
51.155662, 14.988751
DMS
51°09'20.4"N 14°59'19.5"E
UTM
33U 499213 5667135
w3w 
///wieszak.sumy.śpiewy
Pokaż na mapie

Cel podróży

Informacja Turystyczna Görlitz-Information (Obermarkt)

Opis drogi

Trasa rozpoczyna się przed Informacją Turystyczną Görlitz-Information na Górnym Rynku (Obermarkt 32). Można tu nabyć plan miasta oraz zasięgnąć dalszych informacji o mieście. Teraz kieruj się Brüderstraße na Dolny Rynek (Untermarkt). Warto udać się tu do jednej z wielu kawiarni i restauracji oraz pospacerować pod arkadami wspaniałych renesansowych i barokowych domów towarowych. Tutaj, w samym sercu starego miasta, znajduje się również najpiękniejsza wieża miasta (wieża ratuszowa). Podążaj ulicą Peterstrasse, aż dojdziesz do kościoła farnego św. Piotra i Pawła - wznoszącego się wysoko nad Nysą symbolu miasta. Warto wstąpić do kościoła i zobaczyć imponujące organy słoneczne. Koncerty organowe odbywają się przez cały rok w niedziele i święta o godz. 12:00 (od kwietnia do października również we wtorki i czwartki o godz. 12:00).

Z kościoła św. Piotra i Pawła do Mostu Staromiejskiego można dojść w parę minut. Dziś most dla pieszych w tym historycznym miejscu stanowi łącznik dla polskiej i niemieckiej części Europamiasta Görlitz/Zgorzelec i symbol jedności obu miast. Podążając dalej ulicą Neißstraße, stanowiącą przez 900 lat ulicę handlową VIA REGIA, po lewej stronie widać Dom Barokowy.  Zaraz obok znajduje się Dom Biblijny z piękną fasadą. Idąc ulicą Weberstraße dojdziesz do Bäckerstraße. Stąd już tylko metrów do placu klasztornego (Klosterplatz). Ten niezwykły budynek był kiedyś klasztorem, a obecnie jest częścią gimnazjum Augustum-Annen-Gymnasium. Przez Klosterstraße można przejść do Elisabethstraße. Elisabethstraße (zwana także Elisabethplatz), łączy śródmieście z historyczną starówką Görlitz. Kontynuuj spacer ulicą Elisabethstraße aż do Marienplatz. Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu Gruba Wieża, wodny plac zabaw i Muzeum Przyrody im. Senckenberga. Liczne miejsca do siedzenia zapraszają do relaksu.

Do ostatniego punktu wycieczki po starym mieście można dojść ulicą Steinstraße. Obermarkt to jeden z największych i najpiękniejszych placów w Görlitz. Rozciąga się od Wieży Reichenbach do Fontanny Georga. Wzdłuż placu prowadził dawny szlak handlowy VIA REGIA, łączący Europę Wschodnią i Zachodnią. Dziś znajduje się tu wiele hoteli, restauracji, kawiarni, Informacja Turystyczna oraz parking. W tym miejscu kończy się zwiedzanie starego miasta.

Ostrzeżenie


Wszystkie wskazówki dotyczące obszarów chronionych

Komunikacja miejska

Łatwo dostępne za pomocą środków transportu miejskiego

Wybierz tramwaj linii numer 1 lub 2 i wysiądź na Demianiplatz. Następnie przez około 5 minut podążaj Marienplatz i Obermarkt w kierunku starego miasta. Informacja Turystyczna Görlitz-Information znajduje się na końcu Obermarkt przy Fontannie Georga.

Jak się tam dostaniesz

 •  z Wrocławia autostradą A4 (lub E40) aż po zjazd na Görlitz (94) i dalej drogą B6 i B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)

 • z Drezna i Bautzen autostradą A4 aż po zjazd Görlitz (94) i dalej drogą B6 i B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)

 • z Berlina przez Cottbus drogą B115 i dalej B6 i B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)

 • z Zittau drogą B99 w kierunku centrum (Zentrum)/Starego Miasta (Altstadt)

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.goerlitz-miasto.pl/Anreise

Parking

Na całym obszarze miasta są dostępne  24-godzinne bilety parkingowe (Tagestickets) za 10 Euro. Dostępne w parkomatach, płatność tylko monetami.

Współrzędne

DD
51.155662, 14.988751
DMS
51°09'20.4"N 14°59'19.5"E
UTM
33U 499213 5667135
w3w 
///wieszak.sumy.śpiewy
Dotarcie pociągiem,samochodem, pieszo, rowerem

Wyposażenie

Ze względu na kostkę brukową polecamy ubrać solidne obuwie.

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pierwsze pytanie

Masz pytanie dotyczące tej treści? Oto właściwe miejsce, aby zapytać.


Recenzje

Napisz swoją pierwszą recenzję

Bądź pierwszym, kto zostawi recenzję i pomoże innym.


Zdjęcia od innych użytkowników


Stan
otwarto
Stopień trudności
łatwy
Odległość
2,1 km
Czas trwania
1:00 Godz.
Wejście
19 m
Zejście
18 m
Najwyższy punkt
206 m
Najniższy punkt
188 m
Łatwo dostępne za pomocą środków transportu miejskiego Trasa okrężna Bufet Kultura / Historia Odpowiednie dla rodzin z dziećmi Dostosowany dla wózków dziecięcych

Statystyka

 • Zawartość
 • Pokaż zdjęcia Ukryj obrazy
Funkcje
Drogi i mapy
 • 16 Punkty nawigacyjne
 • 16 Punkty nawigacyjne
Odległość  km
Czas trwania : godz.
Wejście  m
Zejście  m
Najwyższy punkt  m
Najniższy punkt  m
Aby zmienić pole widzenia, naciśnij strzałki równocześnie.