Použít jako cíl výletu Zkopírovat trasu
Pěší výlet doporučený výlet

Bielatal: Bizarním skalním světem s mnoha vyhlídkovými body

· 6 recenze · Pěší výlet · Saxon Switzerland
Za tento obsah odpovídá:
Tourismusverband Sächsische Schweiz Ověřený partner  Volba pro objevitele 
  • Bielatal Bertablick-Zugang
    Bielatal Bertablick-Zugang
    Fotografie: Yvonne Brückner, Tourismusverband Sächsische Schweiz
Bielatal je díky mnoha bizarním skalním věžím jednou z nejoblíbenějších lezeckých oblastí v regionu. Za dobrého počasí zde můžete vidět mnoho horolezců. Turisté zde však mohou zdolat jeden nebo druhý vrchol i s pomocí železných žebříků. Prohlídka je velmi rozmanitá a nabízí více než deset možností výhledů.
střední
Délka 9,4 km
3:45 h
308 m
308 m
437 m
331 m
Parkoviště/ autobusová zastávka Bielatal, Brausenstein - Gedächtnishain - Bertablick - Kleine Bastei - Rosengarten - Kaiser-Wilhelm-Feste - Felsengasse Herkulessäulen - Großvaterstuhl - Ottomühle - Dachsensteinbaude - Johanniswacht - Sachsenstein - historická vysoká pec - Parkoviště/ autobusová zastávka Bielatal, Brausenstein

Tip autora

V zimě, když lehce nasněží, je tu obzvlášť nádherně a především klidně. Při náledí však buďte opatrní.
Profilový obrázek Tourismusverband Sächsische Schweiz
Autor
Tourismusverband Sächsische Schweiz
Datum poslední změny: 13.07.2023
Náročnost
střední
Kondice
Zážitek
Krajina
Nejvyšší bod
437 m
Nejnižší bod
331 m
Doporučené období
led
úno
bře
dub
kvě
čvn
čvc
srp
zář
říj
lis
pro

Typ cesty

asfalt 1,05%štěrk 6,09%polní / lesní cesta 12,90%pěšina 69,24%ulice 10,70%
asfalt
0,1 km
štěrk
0,6 km
polní / lesní cesta
1,2 km
pěšina
6,5 km
ulice
1 km
Zobrazit výškový profil

Tipy a rady

Turistické informace Rosenthal-Bielatal

Start

Parkoviště Hochofen nebo zastávka Bielatal, Brausenstein (331 m)
Souřadnice:
DD
50.858075, 14.041327
DMS
50°51'29.1"N 14°02'28.8"E
UTM
33U 432525 5634480
what3words 
///hloučky.zvolené.vejce

Cíl

Parkoviště Hochofen nebo zastávka Bielatal, Brausenstein

Popis trasy

Výlet začíná na parkovišti Hochofen nebo na autobusové zastávce Rosenthal-Bielatal Brausenstein. Přímo naproti parkovišti se nachází velká zrekonstruovaná vysoká pec, kterou si můžete prohlédnout. Pokračujte po málo frekventované silnici a za malým mostem odbočte po chvíli doleva do kopce. Směrovky označují Bertablick a Kleine Bastei (žlutá tečka). Tato dvě krásná vyhlídková místa s výhledem na Schweizermühle jsou prvním vrcholem trasy.

Ve čtvrti Schweizermühle se kdysi nacházel starý hamr s mlýnem a v 19. století rozkvetly lázně se studenou vodou. V roce 1912 koupila zkrachovalou instituci společnost Maggi a využívala ji jako rekreační dům pro své zaměstnance. Do roku 1962 sloužil jako tuberkulózní sanatorium a poté jako domov důchodců. Od politického obratu se na kdysi velkolepých a nyní prázdných budovách podepsal čas.

 

Doporučujeme udělat si odbočku k mystickému památnému háji, který se odpojuje hned za vrcholem Kleine Basteiaussicht. Pokračujte dolů růžovou zahradou. Pokud chcete, můžete se předtím podívat i na vyhlídku z Wetterfahnenfels, která je však poněkud zarostlá. Od Rosengarten se vydejte po cestě rovně do kopce na silnici. Odbočte doleva na silnici a chvíli jděte z kopce, pak odbočte doleva a po ukazatelích přes most a po schodech znovu do skalnatého světa.

 

Jakmile se dostanete na vrchol, čeká vás několik věcí, které můžete objevit po žluté tečce. Ať už je to mnoho hraničních kamenů zdobených korunou, skrytá romantická zřícenina (připomínající Rapunzel) nebo Kaiser-Wilhelm-Feste, cimbuřová bašta postavená v roce 1880 jako rozhledna vpravo. Krátce poté vede odbočka vpravo dolů mezi skalami. Skalní uličkou se železnými schůdky se opět dostanete o několik výškových metrů výše. Nyní na turisty čeká další úchvatný pohled: Herkulovy sloupy. Je těžké uvěřit, že horolezci svěřují své životy těmto filigránským skalním tvorům. Zelené trojúhelníky ukazují na vyhlídková místa. Stojí za to opustit cestu vlevo a vpravo sem a tam.

 

Po několika dalších skalních pasážích vystoupáte nahoru po cestě. Po dosažení vrcholu pokračujte vpravo kolem vyhlídkových míst k cestě Mühlweg a odbočte k vyhlídkové skále Großvaterstuhl. Polovina trasy je za námi.

 

Návrat přes Ottomühle nebo Dachsensteinbaude (občerstvení). Jděte po silnici směrem k parkovišti asi 100 m a poté odbočte vlevo na Kerbensteig (označený zelenou tečkou). Čeká vás další vrchol, Johanniswacht s krásným výhledem přes Bielatal na protější Kaiser-Wilhelm-Feste. Poté, co jsme se o něco později pokochali vrcholovým štěstím Sachsensteinu, se nyní vydáváme po žluté značce k sousední skále - poslední, na kterou v rámci této túry vystoupáme.

K němu se dostanete opět z kopce k prameni Sophien a odtud podle ukazatele AP Nachbar (obtížný výstup) Carl Merkel již v roce 1825 napsal: "Pokud nám to čas a fyzické síly dovolí, vystoupáme na... Herr Nachbar, nádherný skalnatý úsek s překvapivým výhledem."

Nakonec cesta opět klesá. U lesní kaple vede vlevo cesta Poststeig (pozor, nepřehlédněte odbočku). Po ní se vrátíte k historické vysoké peci a jste na výchozím místě.

Aktualizace dat GPS 2022

Veřejná doprava

snadno dostupné veřejnou dopravou

Přílet/odlet:

Zastávka: Bielatal, Brausenstein

  • Linka Bielatal: 242 (Königstein)
  • Linka Bielatal: 245 (Pirna)

cestou

Při příjezdu z Drážďan po dálnici A17 jeďte do Pirny. Odtud je to do Rosenthalu-Bielatalu jen asi 15 km.

Parkování

parkoviště Bielatal Hochofen (za poplatek; s kartou hosta Rosenthal-Bielathal zdarma)

Souřadnice

DD
50.858075, 14.041327
DMS
50°51'29.1"N 14°02'28.8"E
UTM
33U 432525 5634480
what3words 
///hloučky.zvolené.vejce
Příjezd vlakem, autem, na kole či pěšky

Kniha doporučená autorem

Koupit zde: Turistický průvodce

Autorem doporučené mapy pro tuto oblast:

Výstroj

Doporučená turistická obuv

Otázky a odpovědi

Otázka od Achim Neu  · 27.03.2022 · Community
Hallo, denkt ihr das diese Tour mit einem Hund machbar ist? Kann man die Leitern evt umlaufen? Danke Achim
Více
Die Leitern umlaufen geht nicht so richtig, dann ist es eine andere Tour.

Hodnocení

4,7
(6)
Alex Mottausch
02.09.2022 · Community
Ganz ehrlich die Tour war nett. Mehr leider nicht. Wir können uns den vorherigen Bewertungen nicht ganz anschließen. Sicherlich gibt es hier einige schöne Sehenswürdigkeiten (Herkulesfelsen) etc. Für uns ist es sicherlich nicht eine der schönsten Touren hier in der sächsischen Schweiz. Die Beschilderung ist die schlechteste die wir hier in elf Tagen Urlaub erlebt haben. sicher ist es immer Ansichtssache unser zum Beispiel die Tour Kleinhennersdorfer Höhlen – Papstein– Gohrisch total vom Hocker gehauen. Uttewalder Grund war auch der Wahnsinn.
Více
Výlet uskutečněný dne 02.09.2022
K G
12.08.2022 · Community
Výlet uskutečněný dne 22.07.2022
Andre Scheinpflug 
06.06.2022 · Community
Eine sehr schöne Tour. Leider fehlen teilweise die Markierungen. Da sind selbst wir falsch abgebogen und mussten wieder zurück. Da dort zu 80% kein Internetempfang ist um nachzusehen wo man ist wird die Orientierung manchmal schwierig. Ansonsten sehr schön da.. Edit zur Antwort. Leider kann man nur offline speichern wenn man 60,-€ bezahlt...
Více
Zobrazit všechna hodnocení

Fotografie ostatních


Hodnocení
Náročnost
střední
Délka
9,4 km
Doba trvání
3:45 h
Stoupání
308 m
Klesání
308 m
Nejvyšší bod
437 m
Nejnižší bod
331 m
snadno dostupné veřejnou dopravou Okružní trasa Vyhlídky Možnost občerstvení Geologické zajímavosti Vhodné pro rodiny s dětmi Vrcholová trasa

Statistika

  • Obsah
  • Zobrazit obrázky Skrýt obrázky
Funkce
Trasy a mapy
Délka  km
Doba trvání : hod.
Stoupání  m
Klesání  m
Nejvyšší bod  m
Nejnižší bod  m
Pro změnu výřezu mapy přitáhněte šipky k sobě.