LogoSüdtirol bewegt

Usługa ostrzegania przed lawinami

Wycieczki w rejony alpejskie wymagają wysokiego poziomu przygotowania. Aby cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu tak bezpiecznie, jak to możliwe, ważne jest, abyś był zawsze informowany o warunkach pogodowych i zagrożeniach. Dlatego na naszych mapach zamieszczamy oficjalne dane z regionalnych systemów ostrzegania przed lawinami.

Skąd pochodzą dane?

Interaktywna mapa pokazuje aktualne poziomy zagrożenia lawinowego dla Alp Wschodnich i części Alp Zachodnich. Obejmuje obszar obejmujący Alpy Szwajcarskie, Niemieckie i Włoskie oraz Burgenland.

 

Dane te są aktualizowane codziennie i pochodzą od oficjalnych służb ostrzegania przed lawinami w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Południowym Tyrolu. Kiedy władze opublikują nowy raport lawinowy, pojawia się on na wszystkich naszych mapach.


Ostrzeżenia o lawinach na mapie i w Planerze trasy

Poziomy ostrzegawcze są oznaczone wyraźnymi kodami kolorów i liczbami od 1 do 5. Im ciemniejszy kolor, tym większe ryzyko lawinowe w tym momencie:
 
  • Poziom ostrzeżenia 1 - zielony - niskie zagrożenie lawinowe
  • Poziom ostrzeżenia 2 – żółty – umiarkowane zagrożenie lawinowe
  • Poziom ostrzeżenia 3 - pomarańczowy - znaczne zagrożenie lawinowe
  • Poziom ostrzeżenia 4 - jasnoczerwony - wysokie zagrożenie lawinowe
  • Poziom ostrzeżenia 5 - ciemnoczerwony - bardzo duże zagrożenie lawinowe

 

Jedno kliknięcie dowolnego symbolu otworzy okno ze szczegółowym biuletynem lawinowym dla danego regionu. Wyświetlane informacje obejmują obszerną ocenę poziomu zagrożenia, ryzyka lawinowego i pokrywy śnieżnej.

Zobaczysz również ogólne trendy, przegląd warunków z poprzednich dni oraz legendę wyjaśniającą najważniejsze pojęcia.

Zintegrowaliśmy również dane z raportu lawinowego do Planera Trasy. Aktualne informacje o lawinach dla tego obszaru będą wyświetlane podczas planowania wycieczek obejmujących określone aktywności zimowe, takie jak skialpinizm. Kliknięcie na wyświetlony symbol otworzy odpowiedni biuletyn lawinowy.


Przeczytaj także